Większość z nas wie, że koszty kredytu to nie tylko rata, oprocentowanie czy prowizja. Szukając odpowiedniej pożyczki, szczególnie jeśli ma to być zobowiązanie długoterminowe, musimy brać pod uwagę również koszty związane z ubezpieczeniem. Nie zawsze jest ono obowiązkowe, jednak gdy myślimy o hipotece, czeka nas wydatek właśnie tego typu. To ważne, ponieważ w opisach ofert niezwykle rzadko pojawiają się takie koszty, a istnieją sytuacje, w których nie da się ich uniknąć. Sprawdźmy więc, czym jest ubezpieczenie pomostowe i kiedy mamy obowiązek je wykupić.
Z pojęciem ubezpieczenia pomostowego mamy do czynienia tylko przy kredycie na zakup nieruchomości. Z tego typu wydatkiem możemy zetknąć się już na etapie kalkulatora kredytu hipotecznego. Dzieje się tak, ponieważ koszty tego ubezpieczenia mają realny wpływ na wysokość naszego kredytu. Przed czym dokładnie chroni ten rodzaj gwarancji? Jest to przede wszystkim zabezpieczenie dla banku. Ubezpieczenie pomostowe obowiązuje bowiem od momentu wypłaty środków na konto kredytobiorcy aż do chwili wpisu zobowiązania do księgi wieczystej. Jest to więc realna gwarancja odszkodowania za ewentualną utratę praw do hipoteki.
Jak wspomnieliśmy, większość ubezpieczeń kredytów gotówkowych nie jest obowiązkowa. Zabezpieczenia pomostowe działają jednak na nieco innych zasadach. Przez to w praktyce, decydując się na hipotekę, musimy liczyć się właśnie z tym kosztem. W tej sytuacji uspokoić nas może fakt, że koszty związane z pomostówką są tymczasowe.
Na jakim etapie procesu kredytowego musimy wziąć na siebie koszt ubezpieczenia? Dzieje się w momencie podpisania umowy kredytowej. W praktyce oznacza to podwyższone oprocentowanie kredytu na czas obowiązywania ubezpieczenia pomostowego. Co ważne wraca ono do standardowej stawki w momencie dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Omawiane przez nas zabezpieczenie bankowe wynosi zwykle od 1 do 2% całej kwoty kredytu. W zależności od banku może oznaczać to wyższe oprocentowanie lub jednorazową bezzwrotną opłatę ubezpieczeniową. Oczywiście jego konkretna wysokość zależy od warunków naszego kredytu. W jego obliczeniu pomóc nam może kalkulator kredytów hipotecznych.
Obecnie sytuacja na polskim rynku finansowym jest niestabilna, przez co niezwykle trudno jest znaleźć korzystny kredyt hipoteczny. Sprawę może komplikować nieufna postawa inwestorów. W związku z tym coraz mniej wniosków o kredyty jest rozpatrywanych pozytywnie, a marże bankowe rosną. Z pewnością ma to wpływ na koszty ubezpieczeń kredytowych, a co za tym idzie – koszty samych pożyczek. Dlatego szukając idealnej oferty, koniecznie zwróćmy uwagę na tego typu wydatki. Przy wyższych kwotach kredytów rosną również one. Warto przemyśleć i sprawdzić wszystkie te kwestie, zanim podejmiemy decyzję o długoterminowym zobowiązaniu. Jest to kluczowe dla naszej wypłacalności jako kredytobiorców czasach niestabilnych stóp procentowych.