Kredyt gotówkowy (nazywany też pożyczką gotówkową) to podstawowy typ kredytu konsumenckiego. Udzielany jest klientom indywidualnym, a środki wypłacane są na konto lub fizycznie (to drugie rozwiązanie oczywiście obecnie stosowane jest bardzo rzadko). W większości przypadków nie trzeba deklarować celu kredytowania, poza poinformowaniem, że środki nie będą przeznaczone na działalność gospodarczą. Również później bank nie będzie kontrolował, w jaki sposób i na co kredytobiorca wydał udostępnione środki.

Ze względu na brak deklaracji celu, kredyty gotówkowe często przeznaczane są na bieżącą konsumpcję, np. zakupy czy wakacje. Zdarza się, iż służy on jako wsparcie do innego, celowego kredytu, jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ grozi wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Uzyskanie kredytu gotówkowego wymaga wypełnienia odpowiedniego wniosku (każdy bank posiada swój formularz, należy więc uzyskać go z wybranej przez nas instytucji), w którym podamy dane niezbędne do weryfikacji naszej tożsamości oraz zdolności kredytowej. W kwestii zabezpieczeń banki stosują różną politykę – czasami wystarczą dochody o określonej wysokości, czasami wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, zdarza się też potrzeba przedstawienia żyranta. Rozpatrywanie wniosku jest szybkie, często pożyczkę otrzymuje się niemal od ręki.

Warunki kredytowania w przypadku pożyczek gotówkowych są mniej korzystne niż w przypadku kredytu mieszkaniowego. Należy dokładnie przeczytać umowę oraz tabelę opłat i oprocentowania. Źle skonfigurowany kredyt, nawet jeżeli nie wydaje się zbyt wielki i opiewa na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, może być przyczyną problemów finansowych. Z tego względu zachęcamy do skorzystania z naszego doradztwa. Nie tylko określimy Twoje potrzeby oraz możliwości, ale też dobierzemy najlepszą ofertę (współpracujemy z niemal wszystkimi bankami w Polsce), a następnie pomożemy w podpisaniu umowy.