Refinansowanie kredytu to usługa pozwalająca na zmianę warunków kredytowania na lepsze. Jest więc adresowana do osób, które są już zadłużone. Jednak zmienność rynku oraz polityki pieniężnej sprawiają, że modyfikacji ulegają również typowe koszty kredytów, w tym hipotecznych. Z tego względu może dojść do sytuacji, gdy stare zobowiązanie będzie bardzo niekorzystne na tle obecnie dostępnych ofert. Dzięki kredytowi refinansowemu możliwe jest zaktualizowanie parametrów zobowiązania.

W odróżnieniu od kredytu konsolidacyjnego, kredyt refinansowy nie polega na łączeniu kilku różnych zobowiązań w jedno, ale przeniesieniu jednej pożyczki do innego banku, oferującego lepsze warunki. Ze względu na to, że polityka pieniężna, a więc też WIBOR, nie ulega zazwyczaj bardzo szybkim zmianom, refinansuje się głównie zobowiązania długoterminowe, a więc głównie kredyty hipoteczne. Kredyt na mieszkanie zazwyczaj spłaca się kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat, a w takim długim okresie na rynku mogą pojawić się lepsze oferty.

W praktyce wygląda to tak, że bank udzielający kredytu refinansowego spłaca Twoje zobowiązanie w innym banku (chociaż zdarzają się też sytuacja renegocjowania oferty w tym samym banku). Nowa pożyczka powinna mieć korzystniejsze warunki spłaty, tj. niższe oprocentowanie, jak też możliwość rezygnacji z produktów dodatkowych. Nawet niewielkie zmiany oprocentowania, rzędu powiedzmy procenta, w skali całego okresu spłaty tak dużego zobowiązania, jakim jest kredyt na mieszkanie, przynoszą wymierny zysk. Oszczędności często sięgają pułapu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przed skorzystaniem z kredytu refinansowego należy zapoznać się z umową bieżącego zobowiązania, aby dowiedzieć się, czy poniesiemy dodatkowe koszty z tytułu wcześniejszej spłaty. Trzeba też sporządzić dokładną symulację dla wariantu pozostania w starym banku oraz wariantu refinansowanego. W tym wszystkim możemy Ci pomóc – jesteśmy doradcami finansowymi i kredytowymi z wieloletnim doświadczeniem. Nie tylko dokładnie zbadamy Twój przypadek, ale też wybierzemy najlepszą ofertę z dostępnych na rynku.