Bezpieczny Kredyt 2% – najważniejsze dane po pierwszych miesiącach

Program Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się dużą popularnością w większych miastach, które młodym osobom dają większe możliwości znalezienia dobrej pracy i zachęcają bogatą ofertą rynku nieruchomości. To jeden z wniosków, jakie możemy wyciągnąć po analizie raporty przygotowanego przez ekspertów Banku PKO BP po 2,5 miesiącach funkcjonowania programu wspierającego zakup pierwszej nieruchomości.

Wnioski o kredyt w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% można składać od początku lipca 2023 roku. W ciągu 2,5 miesiąca Bank PKO BP przyjął do analizy blisko 22 tysiące aplikacji. Beneficjenci mogą liczyć na dopłaty do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu albo budowę domu jednorodzinnego. Wysokość kredytu w zależności od sytuacji kredytobiorcy może wynieść 500 tys. zł w przypadku singla lub 600 tys. zł w przypadku małżeństwa, lub osoby wychowującej dziecko. Z uwzględnieniem wkładu wnoszonego przez kredytobiorcę, preferencyjnym zakupem można sfinansować zakup nieruchomości o wartości 700 tys. zł lub 800 tys. zł.

Najczęściej wybieramy mieszkania w większych miastach

Osoby ubiegające się o Bezpieczny Kredyt 2% w Banku PKO BP najczęściej są zainteresowane zakupem mieszkania. Ten rodzaj nieruchomości wybiera 79 proc. wnioskodawców. Jest to o 17 pp. więcej niż w przypadku finansowania standardowym kredytem.

W przypadku preferencyjnego kredytu częściej niż zazwyczaj wybieramy nieruchomości na rynku pierwotnym. Nowe mieszkanie chce kupić w ten sposób 46 proc. wnioskodawców, czyli o 9 pp. więcej niż w przypadku osób sięgających po tradycyjną ofertę banku.

Rynek wtórny wciąż jednak cieszy się zainteresowaniem młodych osób, które w ten sposób mogą szybciej przeprowadzić się do swojego własnego mieszkania. Inwestycje z rynku pierwotnego finansowane bezpiecznym kredytem aż w 63 proc. nie będą zrealizowane w tym roku. W przypadku standardowych kredytów połowa finansowanych w tym czasie mieszkań będzie do odebrania jeszcze w 2023 roku.

Duży popyt na małe i tanie mieszkania

Bezpieczny Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu cen nieruchomości, które w wielu przypadkach zostały podniesione do maksymalnych poziomów dopuszczonych przez program. Beneficjenci jednak szukają tańszych nieruchomości, co często odbywa się kosztem metrażu. Aby móc skorzystać z dopłat w sześciu największych polskich miastach, gdzie ceny mieszkań są najwyższe, decydujemy się na mniejsze mieszkania niż w przypadku finansowania normalnym kredytem. Zjawisko jest widoczne zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Największe różnice są w stolicy. W przypadku rynku pierwotnego średnia powierzchnia mieszkania finansowanego kredytem z programu wynosi 49,3 metra kwadratowego w porównaniu do 63,2 metra kwadratowego w przypadku wyboru standardowej oferty. W przypadku rynku wtórnego metraże wynoszą odpowiednio 48,8 i 58,3 metra kwadratowego.

Program najbardziej popularny w większych ośrodkach

Mieszkania finansowane Bezpiecznym Kredytem najchętniej kupujemy w większych miastach oraz lokalizacjach, w których w ostatnim czasie najbardziej rozwijał się rynek mieszkaniowy w zabudowie wielorodzinnej. W ten sposób Bezpieczny Kredyt 2% znacznie ułatwił dostęp do taniego finansowanie nieruchomości położonych w mniejszych miejscowościach.

Oprócz strony podażowej jest to podyktowane również większą liczbą beneficjentów, czyli osób do 45 roku życia.

Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszy się program w lokalizacjach, w których przeważa zabudowa jednorodzinna. Domy jednorodzinne, często ze względu na wysoką cenę, są też rzadko wybierane w dużych miastach.

Dodaj komentarz