Co to jest promesa kredytowa i czy gwarantuje otrzymanie kredytu?

Kredyt bankowy łączy się z dopełnieniem szeregu formalności, do których należy podejść metodycznie. Proces badania zdolności kredytowej i kompletowanie niezbędnej do tego dokumentacji wymaga bowiem cierpliwości i dokładności. Jednym z kluczowych, choć nieobowiązkowych zaświadczeń, jakie możemy zdobyć, by realnie myśleć o pożyczce, jest promesa kredytowa. Czym jest ten dokument i czy gwarantuje nam pieniądze?

Czym jest promesa i jak ją załatwić?

O promesę kredytową staramy się najczęściej przy kredycie hipotecznym. Jeśli zakup nieruchomości wiąże się z kredytowaniem zewnętrznym, promesa może wiele ułatwić zarówno sprzedającemu, jak i kupującemu. Ten pierwszy ma pewność, że kupca stać na jego lokal, a nabywca wie, na ile pieniędzy z banku może liczyć. Promesa to bowiem z języka prawniczego przyrzeczenie wykonania pewnej czynności. W przypadku kredytu jest to deklaracja banku dotycząca udzielenia pożyczki po spełnieniu pewnych ściśle określonych warunków. Co ważne promesa jest wystawiana na czas określony i obejmuje zwykle okres 60 dni.

Na jakim etapie starania się o kredyt możemy poprosić bank o promesę? Dokument ten wystawiany jest na podstawie uzupełnionego wniosku o kredyt mieszkaniowy. Pozwala realnie ocenić majątek kredytobiorcy i ustalić w ten sposób jego zdolność kredytową. By uzyskać ten dokument, trzeba więc złożyć w wybranej przez nas instytucji finansowej zaświadczenia o dochodach oraz źródle zatrudnienia. W tym momencie warto też zebrać akty notarialne posiadanych nieruchomości, nawet jeśli to nie nimi chcemy zabezpieczyć kredyt. Wszystko to pomoże specjalistom bankowym wyliczyć, ile są w stanie nam pożyczyć. Warto mieć świadomość, że jeszcze przed wystawieniem promesy bank samodzielnie sprawdzi naszą historię kredytową i będzie świadomy naszych stałych obciążeń finansowych.

Dlaczego promesa jest ważna?

Promesa bankowa zdecydowanie zbliża nas do wymarzonego kredytu. Przede wszystkim pomaga nam ukonkretnić kwotę kredytu, którego może udzielić nam bank. Pomaga przez to w szukaniu odpowiedniej nieruchomości i ułatwia negocjacje. Choć promesa nie gwarantuje nam kredytu, może być wstępem do formalnego porozumienia ze sprzedającym.

Dlaczego promesa kredytowa nie gwarantuje pożyczki? Ponieważ zapewnia ona finansowanie tylko po spełnieniu określonych warunków. Ponieważ jest to zaświadczenie czasowe, bank zakłada, że w objętym przez dokument czasie sytuacja wnioskującego może się zmienić. Jeśli straci on pracę lub jego zdolności finansowe znacząco się zmienią, bank może nie spisać ostatecznej umowy pożyczkowej. Sytuacje te są niezwykle rzadkie, ale warto pamiętać, że promesa nie jest jednoznaczna z obietnicą pożyczki. Mimo to jest milowym krokiem do uzyskania dofinansowania i można dzięki niej negocjować zakup konkretnej nieruchomości. Jest to rodzaj dokumentu, który ma również szczególne znaczenie dla sprzedającego. Zyskuje on dzięki niej gwarancję wypłacalności kupca.

Dodaj komentarz