Co to jest refinansowanie kredytu hipotecznego?

Wielu Polaków, którzy mają do spłaty kredyt, zmaga się ostatnio z ciężkim czasem. Na ich zobowiązanie finansowe wpływa obecnie bardzo dużo czynników. Najpoważniejszym jest rosnąca inflacja, a co za tym idzie stałe podwyższanie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Szans na poprawę sytuacji w najbliższej przyszłości raczej nie widać jednak jest sposób, aby skorzystać z lepszej propozycji rat kredytowych. W jaki sposób można to zrobić? Wystarczy zainteresować się kredytem refinansowanym.

Wysokie raty kredytowe. Co robić?

Nieraz zdarzały się sytuacje, kiedy kredytobiorcy krótko po podpisaniu umowy z bankiem dostrzegli dużo korzystniejszą ofertę kredytową. Wielu to tylko podłamało i nigdy więcej do niej nie wracali. W takim przypadku pomocną okazałaby się wiedza na temat kredytu refinansowanego. Wielu myli go z kredytem konsolidacyjnym. Ten drugi służy zazwyczaj połączeniu wielu zobowiązań w jedno np. kilku kredytów i pożyczek. Natomiast kredyt refinansowany umożliwia przeniesienie swojego zobowiązania z jednego banku do innego. Zazwyczaj dotyczy to kredytu hipotecznego. Jak dokładnie przebiega ten proces?

Czym jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie jest przeniesieniem finansowego zobowiązania z jednego banku do drugiego, w którym oferta jest w oczach klienta korzystniejsza. Kiedy zauważymy lepsze warunki w innym banku, warto z takiej opcji skorzystać, szczególnie gdy do spłaty zostało nam dużo czasu. Żeby do takiego refinansowania doszło, trzeba zgłosić się do nowego banku. Oddział ten spłaca nasz aktualny dług w placówce, z której usług chcemy zrezygnować. W tym momencie zadłużenie w starym banku zostaje całkowicie zamknięte. Następnie zostajemy klientami banku, do którego się przenieśliśmy i to właśnie w nim będziemy spłacać pozostałe raty kredytu.

Kiedy chcemy zmienić bank, w którym mamy kredyt, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Jednym z najważniejszym jest oprocentowanie. Kiedy jest ono niższe o choćby jeden punkt procentowy, może sprawić, że raty będą dla nas dużo mniej odczuwalne. Co ciekawe, kredyt refinansowy uprawnia nie tylko do zmiany wysokości rat, ale pozwala też do rezygnacji z różnych produktów dodatkowych, których dalej nie chcemy opłacać np. ubezpieczenie kredytu. Kredyt refinansowy pozwala na zmianę warunków kredytu na korzystniejsze dla kredytobiorcy. Oczywiście, jeden i drugi bank na tej transakcji zarobi, ale zarobimy też my.

Trzeba pamiętać, że tylko porównując oferty wielu banków mamy pewność, że podjęta przez nas decyzja będzie opłacalna. Refinansowanie kredytu nieraz pomaga zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co jest sporą kwotą. Warto więc mimo podjęcia decyzji, mimo podpisania umowy kredytowej z bankiem nadal na bieżąco śledzić oferty innych placówek.

Kto może skorzystać z oferty refinansowania?

Z kredytu refinansowego może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny. Z założenia jest to oferta dla kredytobiorców niezadowolonych ze swojej dotychczasowej umowy. Kiedy jesteśmy pewni, że oferta innego banku jest dla nas bardziej korzystna niż ta obecna, wystarczy udać się do jego najbliższej placówki. Potrzebny będzie dokument potwierdzający obecne zadłużenie w banku, z którego usług będziemy rezygnować. W tym momencie rozpocznie się proces zmiany kredytodawcy. Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku chęci refinansowania naszego zobowiązania, bank ponownie będzie sprawdzać naszą zdolność kredytową.

Dodaj komentarz