Jaki kredyt na zakup działki

Finansowanie zakupu nieruchomości czy działki to dość złożony proces. Szczególnie, jeśli nie mamy potrzebnej sumy i zamierzamy co najmniej część kwoty pożyczyć. Jaki w takim wypadku kredyt na zakup działki wziąć najlepiej? Wszystko zależy oczywiście od konkretów, na jakich zależy potencjalnemu nabywcy. Rynek jest pełen ofert, które różnią się szczegółami. Przyjrzyjmy się propozycjom banków i instytucji finansowych w tym zakresie.

Cel i dokładne określenie potrzeb

Dla procesu finansowania właściwie nieistotne jest, jakie ma być przeznaczenie działki, którą zamierzamy nabyć. Jednak niezależnie od tego, czy jest to obiekt pod inwestycję, czy też zamierzamy się na niej budować, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Rosnące ceny działek zachęcają kolejnych potencjalnych nabywców do szybkiego działania. Popyt jest wysoki, natomiast warunki kredytowe niekoniecznie stabilne. Wysokie stopy procentowe wpływają bezpośrednio na koszty kredytowe. Nie wspominając już o tym, że o wiele trudniej jest obecnie dostać pieniądze, ponieważ banki zaostrzyły swoją politykę zawierania umów kredytowych.

W tych warunkach naprawdę trudno wybrać odpowiednią ofertę, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniej działki i dokładne określenie potrzeb finansowych. Oczywiście podstawowe parametry przyszłej pożyczki to kwota i okres kredytowania. Dziś w zdecydowanie lepszej sytuacji są ci, którzy posiadają przynajmniej część funduszy potrzebnych na zakup działki. To właśnie oni mogą cieszyć się nie tylko uproszczonymi zasadami przyznawania kredytów, ale i mają na nie większe szanse.

Rosnące stopy procentowe to zła wiadomość nie tylko dla osób spłacających kredyty, ale i tych, którzy myślą o hipotece. Przy dużych kredytach przyznawanych na konkretną nieruchomość, ich cel nabiera znaczenia. Jeśli kupujemy działkę budowlaną na hipotekę, bank może zainteresować się naszymi kolejnymi planami inwestycyjnymi. Jeśli okaże się, że nie mamy funduszy na budowę domu, szanse na kredyt spadną. Dzieje się tak głównie dlatego, że działka jest najczęściej formą wkładu własnego przy zaciąganiu dużych kredytów mieszkaniowych.

Realne szanse na kredyt

Trudna sytuacja na rynku kredytów nie oznacza oczywiście, że o działce mogą zapomnieć osoby bez wolnych środków. Jednak miesiące ciągłych zmian sprawiły, że banki zaczęły być bardziej ostrożne. W praktyce oznacza to, że aby liczyć na atrakcyjne oprocentowanie, musimy spełnić długą listę warunków. Jednym z podstawowych jest stabilny i wysoki dochód – preferowaną formą jest umowa o pracę.

Jeśli myślimy poważnie o hipotece lub większym kredycie gotówkowym, nie możemy mieć wielu aktywnych pożyczek w innych instytucjach finansowych. Nasza zdolność kredytowa jest skrupulatnie sprawdzana, przez co wielu wnioskodawców odchodzi z kwitkiem. Wygląda na to, że przynajmniej w obecnych czasach, myśląc o większej inwestycji, warto wcześniej zgromadzić odpowiednią gotówkę.

Dodaj komentarz