Kredyt hipoteczny a remont

Wielu osobom hipoteka kojarzy się z kredytem na zakup konkretnej nieruchomości. Korzystając z podobnego zabezpieczenia, można jednak zyskać środki również na remont. Jakkolwiek prace remontowe we własnym lokalu możemy wykonać samodzielnie, o tyle materiały potrzebne do pracy musimy kupić, a te wciąż drożeją. Nic więc dziwnego, że w obecnej sytuacji wiele osób potrzebuje wsparcia w finansowaniu prac remontowych, szczególnie gdy mają one szeroki zakres. Co warto wiedzieć o hipotece, którą chcemy wziąć na ten właśnie cel?

Hipoteka na remont – kiedy i jak?

Zewnętrzne finansowanie remontów zyskujemy zwykle z kredytu gotówkowego. Nie jest on produktem celowym, możemy więc dzięki niemu nie tylko wykonać zaplanowane prace, ale i wyposażyć mieszkanie. O zabezpieczeniu hipotecznym warto myśleć w chwili, gdy decydujemy się na duży remont, na który potrzebne są znaczne środki. Nim zaczniemy wybierać konkretny produkt, warto pamiętać o dwóch rzeczach.

Kredyt hipoteczny zawsze przyznawany jest na konkretny cel. Dlatego bardzo ważne jest przemyślane opisanie we wniosku, na co chcemy przeznaczyć zdobyte środki. Jeśli będą to prace remontowe i wykończeniowe, na liście naszych zakupów może znaleźć się sprzęt pod zabudowę, ale meble do salonu już nie.

Kolejnym ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że kredyt hipoteczny nie pokryje całości inwestycji, bez względu na to, czy jest to remont, czy zakup nieruchomości. Wkład własny w wysokości średnio 20% potrzebnej kwoty jest jednym z wymagań banku przy tego typu produktach. Istnieje oczywiście opcja ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, jednak wciąż jest to rozwiązanie drogie i przy wysokich stopach procentowych obecnie mało popularne.

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy

Na cele konsumpcyjne lub remontowe najczęściej przyznawane są kredyty gotówkowe. Łączą się one z mniejszą ilością formalności i można w ten sposób pokryć całą inwestycję. Hipoteka sprawdza się jak wspomnieliśmy przy dużych remontach, gdy dysponujemy częścią potrzebnych środków, Wybór tego produktu będzie idealny, gdy interesuje nas korzystne oprocentowanie i długi okres spłaty. Ze względu na inny sposób zabezpieczenia, kredyt gotówkowy zawsze będzie droższy.

Ważnym argumentem przemawiającym za hipoteką jest też wysokość kredytu. Choć bieżąca sytuacja na rynkach finansowych jest niestabilna, zabezpieczenie kredytu nieruchomością pozwala na pożyczenie wyższej kwoty i spłacanie jej dłużej. Jeśli właśnie tego typu produkt jest nam potrzebny, by wyremontować lub wykończyć własny dom, starannie go wybierzmy. Pomoc doradcy może okazać się niezbędna, ponieważ koszty kredytów hipotecznych są bardzo uzależnione od polityki monetarnej państwa. Wszelka niepewność w tej materii odstrasza kredytobiorców. I słusznie, nagłe skoki oprocentowania przy kredycie rozpisanym na lata są poważnym zagrożeniem dla płynności finansowej gospodarstwa domowego. Od decyzji na poziomie produktu zawrzeć w tym wypadku może sukces całego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz