Rola doradcy technicznego przy odbiorze mieszkania

Doradcami technicznymi są najczęściej inspektorzy budowlani. Dzięki ich fachowej wiedzy mamy pewność, że tak ważny krok jak odbiór lokalu od dewelopera pójdzie gładko. Specjaliści często dostrzegają to, czego nie widzą laicy, dlatego ich pomoc na tym etapie jest coraz bardziej popularna. Przyda się szczególnie tym, którzy pierwszy raz będą odpierać swoje mieszkanie. Czy doradca techniczny przyda nam się tylko w tym momencie? W jakich sytuacjach inwestorom przyda się stały nadzór?

ABC odbioru mieszkania

Droga do własnych czterech ścian potrafi być długa i kosztować wiele stresu. Właśnie dlatego odbiór techniczny lokalu to etap, na którym mogą pojawić się emocje utrudniające trzeźwy osąd. Nowe własne M po miesiącach czekania często wydaje się idealne, a odbiór techniczny traktujemy jako czystą formalność. Taka postawa to błąd, ponieważ może kosztować nas kolejne nerwy i wiązać się z wydatkami. Odbiór mieszkania od dewelopera nie polega bowiem tylko na odebraniu kluczy. To moment, w którym przyszły lokator sprawdza czy mieszkanie nie posiada żadnych usterek i można zacząć je urządzać.

Choć teoretycznie, by dokonać odbioru prawidłowo, nie trzeba fachowej wiedzy budowlanej, towarzystwo specjalisty może wiele ułatwić. W czasie oględzin musimy sprawdzić nie tylko układ mieszkania czy metraż poszczególnych pomieszczeń. Ważna jest też kontrola pionów ścian oraz poziomu podłogi. Niezbędne jest również sprawdzenie wszystkich instalacji wraz z wentylacją. Wszelkie usterki, których nie zgłosimy w czasie odbioru, będziemy musieli usuwać sami, a to łączy się z dodatkowymi kosztami. Właśnie dlatego świeżo upieczeni właściciele lokalu coraz częściej korzystają z pomocy fachowców, takich jak doradcy techniczni.

Co ci da doradca techniczny

Zatrudniając doradcę jednorazowo lub na stałe mamy pewność, że nad stanem technicznym mieszkania czuwa specjalista. Najczęściej jego usługi ograniczają się do pomocy przy odbiorze nowego lokalu. Co wtedy robi? Za pomocą własnych narzędzi dokładnie sprawdza wszystkie te miejsca, w których zwykle występują usterki. To ogromny plus, ponieważ doświadczeni fachowcy rzadko działają schematycznie i jest realna szansa, że dostrzegą coś, co sami byśmy przeoczyli.

Innym typem usługi jest stały nadzór techniczny, który rozpoczyna się w końcowym etapie prac w budynku. Doradca techniczny pozostaje wtedy w ciągłym kontakcie z deweloperem i ma pieczę nad pracami wykończeniowymi. Usługa tego typu daje nam pewność, że zakupiony przez nas lokal został zbudowany solidnie i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Jest to kluczowe na etapie podłączania podstawowych mediów, takich jak woda czy prąd. Ale podobne wsparcie wpływa też na estetykę mieszkania. Nadzór doradcy daje nam pewność, że lokaj powstał dokładnie według planu i nie ma w nim żadnych ukrytych usterek, które będą źródłem dodatkowych wydatków w przyszłości. Za tego typu komfort i poczucie bezpieczeństwa z pewnością warto zapłacić.

Dodaj komentarz